Wszelkie wyroby medyczne, które wykorzystywane są w celach diagnostycznych, jak również i na potrzeby leczenia osób chorych, podlegają odpowiednim przeglądom okresowym sprzętu medycznego, wskazanym przez producenta. Ten określić powinien zarówno częstotliwość przeprowadzania takich przeglądów, jak również i wskazać, jaki serwis medyczny może je wykonywać. Mówi o tym między innymi art. 90 ustawy o wyrobach medycznych, z 20.05.2010 roku tekst jedn.: Dz.U. z 2015 roku pozycja 876 ze zm. Co więcej, część sprzętu medycznego, w tym wszelkie urządzenia ciśnieniowe, podlegają również i przeglądom jednostek dozoru technicznego, których częstotliwość określona jest w rozporządzeniu MGPIPS odnośnie warunków technicznych takiego dozoru, który obejmuje eksploatację takich właśnie sprzętów.
Obowiązek przeprowadzania przeglądów technicznych
Każda placówka medyczna, która posiada w swoim wyposażeniu sprzęt medyczny, ma obowiązek przeprowadzania przeglądów technicznych aparatury medycznej. Ma to związek między innymi z zapewnieniem sprzętom jak najdłuższej żywotności, z kolei samym pacjentom jak największego bezpieczeństwa. Zgodnie z art.90 ust. 6, każdy świadczeniobiorca wyrobów medycznych, musi posiadać niezbędną dokumentację, w której zostaną zarejestrowane przeglądy techniczne, regulacje, kalibracje, a także wzorcowania, sprawdzenia i kontrole bezpieczeństwa. Istotne znaczenie w takich dokumentach mają daty przeprowadzonych przez serwis sprzętów medycznych działań, a także nazwa firmy, która takie działania wykonuje. Co istotne, duże znaczenie ma również i opis wykonywanych czynności, ukazane wyniki, jak również i wszelkie istotne uwagi, jakie inżynierowie sprzętu medycznego chcieliby zawrzeć w takiej właśnie dokumentacji. Jeśli chodzi o samą formę dokumentu, ten określony powinien być przez producenta.
Inne badania sprzętu medycznego
Ponadto, same przeglądy sprzętu medycznego to jedynie jeden z elementów, które są istotne w trakcie wykonywania kontroli urządzeń. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż w zależności jeszcze od rodzaju sprzętów medycznych, te muszą podlegać także i innym badaniom.
I tak, dozorowi technicznemu podlegają urządzenia techniczne na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.12.2012 roku. Wśród tych dostępnych dozór techniczny obejmuje między innymi urządzenia ciśnieniowe, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9.07.2003 takim działaniom podlegają. W przypadku wszystkich tych wyrobów, na które nałożony jest obowiązek dozoru technicznego, niezbędna jest tak zwana rewizja zewnętrzna, którą należy wykonać raz do roku i rewizja wewnętrzna co dziesięć lat. Co więcej, sam producent może także określić warunki, co do eksploatacji sprzętu i potrzeby wykonywania odpowiednich przeglądów na warunkach ustalonych przez niego samego. Jeśli takie działania nie zostaną spełnione, placówka medyczna nie tylko będzie działać niezgodnie z prawem, ale również i straci uprawnienia gwarancyjne, bowiem są one wymogiem niezbędnym, by taki serwis gwarancyjny sprzętu medycznego mógł sprawnie funkcjonować.
Skupiając się na poszczególnych urządzeniach w danej kategorii, warto także wziąć pod lupę sprzęty do rentgenodiagnostyki i radioterapii. Zgodnie bowiem z art. 33c ust. 7 - o prawie atomowym z 29.11.2000 roku, wszelkie placówki, które świadczą usługi z wykorzystaniem tego właśnie sprzętu, są zobowiązane do zapobiegania medycznym wypadkom radiologicznym. Niezwykle istotna jest więc tutaj między innymi kontrola fizyczna parametrów urządzeń radiologicznych i klinicznych, jak również i system zarządzania jakością. W tym też celu niezbędną rolę odgrywają między innymi testy odbiorcze, czyli akceptacyjne, testy eksploatacyjne, a także podstawowe i specjalistyczne. Te ostatnie wykonywane powinny być przede wszystkim przez podmioty, które posiadają akredytację zgodnie z ustawą z dnia 30.08.2002 roku o systemie oceny zgodności lub przez specjalistę w dziedzinie fizyki medycznej bądź inżynierii medycznej.
Wybór odpowiedniego serwisu medycznego
Jednym z najważniejszych elementów sprawnie działających sprzętów jest serwis aparatury medycznej. Ten powinien posiadać zespół inżynierów serwisu sprzętu medycznego, którzy to posiadając stosowną wiedzę i doświadczenie, będą w stanie realizować wszelkie zlecenia konkretnych placówek medycznych.
Wśród dostępnych na rynku serwisów medycznych, na pewno na uwagę zasługuje Kredos. Jest to sklep medyczny i serwis medyczny w jednym, który oferuje zarówno najwyższej jakości urządzenia medyczne i dla placówek i dla klientów indywidualnych, ale przy tym świadczy również profesjonalny serwis sprzętów medycznych, będąc w pełni do swoich klientów. Wybierając współpracę z taką firmą serwisową, można zdecydować się zarówno na jednorazowe usługi, w tym na przykład na naprawy sprzętu medycznego lub na długofalową współpracę, w której Kredos będzie w pełni sprawował opiekę nad specjalistycznymi urządzeniami, wykonując przeglądy techniczne aparatury medycznej, przeglądy okresowe, kalibracje, aktualizacje oprogramowania, a także i pełen serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Dlaczego wykonywanie przeglądów technicznych ma tak duże znaczenie?
Dzięki tak dużemu rozwojowi techniki, dzisiejsza diagnostyka i leczenie osiągnęło naprawdę bardzo wysoki poziom. Oprócz jednak wiedzy lekarzy i specjalistów, istotne znaczenie odgrywa sprzęt medyczny i to właśnie dzięki niemu możliwe jest szybkie wykrywanie chorób oraz stosowanie zaawansowanych form leczenia. W żadnym jednak wypadku, nie można stawiać na niesprawny czy źle działający sprzęt. Aby mieć więc pewność, iż ten działa bez zarzutu, przeglądy sprzętów medycznych odgrywają tutaj nadrzędną rolę, a w sytuacji, w której pojawia się awaria, istotne znaczenie mają szybkie naprawy aparatury medycznej, dzięki której szybko można pozbyć się problemu i stawiać na dalszą pracę danego urządzenia. I co istotne, w myśl ustawy o przeglądach technicznych sprzętu medycznego, a także zgodnie ze wszelkimi rozporządzeniami dotyczącymi działania aparatury, współpraca z odpowiednim serwisem medycznym odgrywa niezwykle ważną rolę i na nią właśnie należy postawić, aby móc w pełni wykorzystywać możliwości takich właśnie wyrobów medycznych.
Im lepszy serwis medyczny, tym bardziej skuteczna praca takich urządzeń, które stanowią kluczowy element diagnozowania pacjentów, jak również i leczenia ich w przypadku występowania różnego rodzaju stanów chorobowych.
Dodaj komentarz