Serwisowanie sprzętu medycznego jest tak samo ważne i istotne, jak jego wybór. Można bowiem zakupić najwyższej jakości aparaturę medyczną, a ta nie będzie spełniała odpowiednio swoich zadań, jeśli nie będzie ona pod profesjonalną opieką serwisu sprzętu medycznego. W przypadku nowego sprzętu, mówimy o serwisie gwarancyjnym, z kolei, gdy ten mija, istotne znaczenie ma serwis pogwarancyjny. Co więcej, kluczowe znaczenie dla sprawności urządzeń odgrywa także przegląd techniczny sprzętu medycznego, przeglądy okresowe, a także i wszelkie dodatkowe działania, dzięki którym wyroby medyczne działają bez zarzutu, a ryzyko awarii jest minimalne.

Wybór odpowiedniej placówki medycznej

Kupując sprzęt medyczny, niemal natychmiast powinno się jednocześnie i wybrać serwis aparatury medycznej, który będzie nam nim sprawował swoją pieczę. Sięgając na przykład po usługi, jakie oferuje Kredos, tutaj można zarówno zakupić najwyższej jakości sprzęt, jak również i postawić na jego serwisowanie, a więc pełną współpracę, w której ta właśnie firma serwisowa kompletnie zajmie się wszelkimi działaniami, jakie w obrębie zakupionych urządzeń należy wykonywać. Poprzez odpowiedni serwis, możliwa jest niemal nieustanna praca sprzętu, zapewnienie personelowi i pacjentom pełnego bezpieczeństwa, a w razie wystąpienia już awarii, poprzez szybkie naprawy sprzętu medycznego, dalsza jego praca. I co istotne, co dla każdej niemal placówki medycznej ma kluczowe znaczenie, optymalizacja kosztów, o jaką powinna zatroszczyć się każda dyrekcja, czy to szpitala, kliniki, przychodni zdrowia czy gabinetu lekarskiego. 

Ustawa o wyrobach medycznych z 2010 roku

W przypadku działania sprzętów medycznych, wszelkie prace związane ze sprawnością sprzętu, jego naprawami, konserwacją i przeglądami, muszą być w odpowiedni sposób udokumentowane. Jest to przede wszystkim związane z ustawą o wyrobach medycznych, które określa, jakie obowiązki spoczywają na właścicielach czy użytkownikach konkretnych sprzętów. Wszelkie jednostki ochrony zdrowia mają obowiązek zapewnienia odpowiedniej opieki nad urządzeniem. Dotyczy to przede wszystkim użytkowania sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Ważną rolę odgrywają między innymi okresowe przeglądy techniczne urządzeń medycznych, a także i badania, które określone są w instrukcji producenta. 

 

Dokumentacja medyczna sprzętów ma ogromne znaczenie w kwestii sprawności sprzętu zgodnie z obowiązującymi wymogami. I tak, wszystkie te placówki, które oferują świadczenia zdrowotne, muszą posiadać dla każdego sprzętu dokumentację, w której zawarte są najbardziej istotne kwestie dotyczące używania aparatury medycznej. Sprzęty te mogą być związane zarówno z diagnostyką pacjentów, konsultacją ich w obrębie konkretnych chorób, a także i leczeniem osób chorych, które mają potwierdzoną konkretną jednostkę chorobową. 

 

Na mocy art. 90 Ustawy o Wyrobach Medycznych, każda placówka musi posiadać dokumentację, w której zawarte powinny być między innymi:

  • informacje o przeglądach technicznych i okresowych
  • informacje o regulacji urządzeń i ich kalibracji
  • informacje dotyczące wzorcowań
  • informacje o kontrolach bezpieczeństwa i wszelkich sprawdzeniach
  • informacje o naprawach sprzętu medycznego

 

W zależności od producenta, forma prowadzonej dokumentacji może być różna. W każdym jednak przypadku istotne znaczenie odgrywa między innymi data wykonania konkretnych czynności, zakres działań, które zostały wykonane wraz dokładnym opisem, wyniki przeprowadzonych działań i uwagi dotyczące samego wyrobu medycznego. Całość oczywiście powinna być podpisana i przypieczętowana. I choć nie ma konkretnych aktów prawnych dotyczących tego, jak taka dokumentacja ma wyglądać, to najczęściej wykorzystywanymi są tutaj paszporty techniczne, w których te wszelkie najważniejsze informacje są zawarte.

Co stanowi wyrób medyczny?

Jednym z kluczowych elementów, jakie należy wziąć pod uwagę jest to, iż nie wszystkie urządzenia traktowane są jako wyroby medyczne, w myśl ustawy o wyrobach medycznych. Co więc tutaj do nich właśnie się zalicza? Są to wszelkie narzędzia, przyrządy, urządzenia, a także i oprogramowanie, które to stosowane mogą być w celach diagnozowania chorób, zapobiegania ich rozwojowi, monitorowania, a także leczenia. Wyrobami medycznymi są także i te sprzęty, które służą do badań oraz do zastępowania organów w celu podtrzymania czynności życiowych. Co istotne, wyrobem medycznym mogą być tylko takie sprzęty, urządzenia czy oprogramowania, które posiadają deklarację zgodności - UoWM, art.29. Takie sprzęty mają opodatkowanie VAT w wysokości 8%. 

Opieka nad urządzeniami - kluczowe znaczenie dla sprawności każdego sprzętu medycznego

Sprawność sprzętów medycznych odgrywa pierwszorzędne znaczenie. Aby jednak było to możliwe na przestrzeni lat, istotną rolę odgrywają przeglądy techniczne aparatury medycznej. Te określane są przez samego producenta, zarówno pod względem ich częstotliwości, jak i serwisu sprzętu medycznego, który powinien je wykonywać. Mówi o tym art. 90 Ustawy o Wyrobach Medycznych. 

 

W wachlarzu usług objętych takimi przeglądami znajduje się szereg działań, które to powinny być wykonane przez inżynierów serwisu sprzętu medycznego i należą do nich między innymi: 

  • montaż i demontaż urządzenia, a także niezbędna instalacja
  • okresowe konserwacje
  • doraźna obsługa serwisowa
  • aktualizacje oprogramowania
  • przeglądy - okresowe i doraźne
  • regulacje
  • kalibracje
  • wzorcowania
  • sprawdzenia i kontrole bezpieczeństwa

 

Jedne z urządzeń medycznych muszą być serwisowane przez wytwórcę lub autoryzowanego przedstawiciela do wykonywania takich działań, z kolei inne wymagają jedynie profesjonalnego serwisu sprzętu medycznego, który w odpowiedni sposób zaopiekuje się konkretnym urządzeniem i będzie sprawował nad nim pełną kontrolę. W tym przypadku można wybrać jednorazowe działania, które obejmują naprawy sprzętu medycznego i konkretne przeglądy lub długofalową współpracę, dzięki której to uzyska się atrakcyjne ceny prowadzonego serwisu pogwarancyjnego, krótkie terminy realizacji zlecenia względem danego sprzętu, a ponadto również i kompletny zakres działań, począwszy od wszelkich przeglądów i badań, po odpowiednio prowadzoną dokumentację, niezbędną do użytkowania sprzętu zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami.