Paszport techniczny jest to forma dokumentu, która wykorzystywana jest do prowadzenia dokumentacji odnośnie serwisu sprzętu medycznego. Dzięki niemu właśnie, można na bieżąco dokonywać wpisów, które związane są z przeglądami technicznymi, z serwisowaniem urządzeń, jak również i naprawami aparatury medycznej. Taki paszport stanowi obowiązkowy dokument, który sprawdza się przy kontrolach NFZ-u, Centró Zdrowia Publicznego oraz sanepidu, potwierdzając, iż nad danym sprzętem sprawowana jest odpowiednia opieka serwisowa. Bez względu na to, czy mówimy o aparacie USG, o sprzęcie rentgenowskim czy aparaturze wykorzystywanej w gabinecie stomatologicznym, w każdym przypadku obowiązkowym dla niego elementem powinien być właśnie taki paszport. 

Paszport urządzenia medycznego jest dokumentem, który stanowi niezbędną rolę, zarówno podczas samego serwisu gwarancyjnego sprzętu medycznego, jak również i serwisu pogwarancyjnego aparatury medycznej. Takimi sprzętami są między innymi aparaty EKG, aparaty USG, EEG, detektory tętna płodu, urządzenia do RTG i CT, wszelkie inhalatory, spirometry, endoskopy, cała aparatura okulistyczna, aparatura do fizykoterapii i rehabilitacji kardiologicznej, a także i inne wyroby, które wykorzystywane są przez specjalistów i służą diagnozowaniu chorób, monitorowaniu efektów prowadzonego leczenia, jak również i samego tego leczenia w formie operacji czy wykonywanych zabiegów.

 

Współpraca z firmą serwisową

Każda placówka medyczna, bez względu na to, czy w grę wchodzi szpital, klinika, prywatny gabinet, przychodnia zdrowia czy inne miejsce diagnozujące oraz leczące pacjentów, powinno wraz z zakupem sprzętu, postawić i na odpowiedni serwis sprzętu medycznego. Idealnie sprawdza się tutaj współpraca długofalowa, gdzie podpisując z taką firmą umowę, ta bierze na siebie pełną odpowiedzialność w opiece nad sprzętem. Dokonuje więc ona regularnych przeglądów aparatury medycznej, wykonuje naprawy sprzętu medycznego, przeprowadza kalibrację i aktualizuje oprogramowania. Wszystko to, co jest zadaniem serwisu medycznego jest przez niego wykonywane. I oczywiście nie można tutaj zapomnieć o kwestii dokumentowania każdej z wykonywanych czynności. Poprzez wspomniany powyżej paszport techniczny, dokonywane są w nim niezbędne wpisy, w których to należy uwzględnić datę, rodzaj wykonywanej czynności, opis podjętych przez inżynierów serwisu sprzętu medycznego działań, a także uwagi dotyczące sprzętu i formę naprawy. Oczywiście każdy taki wpis musi zostać opatrzony pieczątką firmy, która taki serwis aparatury medycznej świadczy. A co oprócz wpisów firm serwisowych powinno znaleźć się w takim paszporcie?

 

Jest on niezbędną kartą dla każdego urządzenia, które zawiera podstawowe o nim dane, niezbędne co do niego parametry, a także informacje dotyczące instalacji urządzenia i warunków pracy, jakie należy przy nim wykonać. Co istotne, ważną kwestią, która powinna być tam zawarta są także zasady bezpieczeństwa względem obsługi urządzenia. Każdy taki paszport techniczny podzielony jest na odpowiednie części. I tak, wyróżnić można między innymi:

  • karty techniczne
  • ewidencje ruchu części zamiennych
  • informacje o naprawach i badaniach stanu technicznego urządzeń
  • informacje o przestojach sprzętów medycznych
  • akty zdawczo - odbiorcze
  • orzeczenia techniczne
  • protokoły 
  • informacje dotyczące osób, które są odpowiedzialne za każdy rodzaj sprzętu

 

Jeśli sprzęt jest nowy, obowiązkiem producenta jest dostarczenie wraz ze sprzętem nowego paszportu technicznego, z kolei w przypadku urządzeń starych, które są używane, o paszport powinna zatroszczyć się osobiście placówka medyczna, która taki sprzęt zakupiła lub która otrzymała go i będzie w codziennym działaniu go wykorzystywać. 

 

Bez względu na rodzaj urządzenia medycznego, każdy, absolutnie każdy sprzęt musi posiadać dokumentację techniczną, a więc świadczeniodawca powinien zatroszczyć się o to, by taki paszport posiadać. To właśnie w nim zawarte muszą zostać wszelkie najważniejsze kwestie, w tym te dotyczące wykonywanych instalacji, napraw czy konserwacji, ale również i innych działań serwisowych. Co istotne, w takim paszporcie powinny znaleźć się także ważne daty, a więc terminy następnych przeglądów, konserwacji czy sprawdzeń urządzeń medycznych. Wszystko to powinno odbywać się zgodnie z instrukcją obsługi sprzętu lub zaleceniami samego serwisu. 

Gdzie powinno przechowywać się paszport techniczny sprzętu medycznego?

Jednym, z niezwykle ważnych elementów, które powinno się wziąć pod uwagę jest miejsce przechowywania takich właśnie paszportów. Wiadomo przecież, iż są one potrzebne przy kontroli sanepidu i podczas wizyty serwisu sprzętu medycznego. Gdzie więc najlepiej jest je przechowywać? Powinny one znajdować się w miejscu, w którym umieszczony jest sam sprzęt. Dzięki temu dużo łatwiej jest zapanować nad porządkiem w danej placówce i nad odszukaniem dokumentów, które są w danej chwili potrzebne. Bo czyż wyobrażamy sobie taką sytuację, w której wśród dziesiątek sprzętów medycznych, poszukuje się tego jednego paszportu, który jest akurat potrzebny, aby dokonać wpisu odnośnie naprawy aparatury medycznej czy też przeprowadzonej aktualizacji oprogramowania? Mając dokumenty odnośnie konkretnego sprzętu w tym samym miejscu, można porządek dokumentacji zachować w pełni. 

Dlaczego kontroluje się sprawność urządzeń medycznych?

Obsługa sprzętu medycznego i jego sprawne działanie, to bez wątpienia elementy nadrzędne, aby można było w pełni poprawnie je wykorzystywać. Gdy w grę bowiem wchodzi ludzkie życie, nie ma rzeczy ważniejszej. Jeśli więc chodzi o serwis sprzętu medycznego, ten jest dokładnie kontrolowany i sprawdzany, bowiem tutaj w grę wchodzi właśnie ludzkie zdrowie, a nawet i życie. Rolą urzędu kontrolującego dokumentację dotyczącą opieki nad sprzętem jest dokładne sprawdzenie, czy wszelkie prowadzone przez serwis medyczny działania są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i ustawą o wyrobach medycznych. 

 

Każdy zakład opieki zdrowotnej powinien przechowywać dokumentację nie krócej, niż pięć lat od momentu, gdy sprzęt przestał działać i nie spełniał już swoich zadań. Odnośnie używania paszportów technicznych, jak również i wszelkich działań w obrębie serwisu i przeglądu technicznego sprzętów medycznych, istotne znaczenie ma podstawa prawna. I tak, związana jest z tym Ustawa z 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych, Ustawa z 29 listopada 2000 roku o prawie atomowym, następnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 25 sierpnia 2005 roku i rozporządzenie Ministra Zdrowia z 10 listopada 2006 roku w sprawie wymagań dotyczących fachowego i sanitarnego wykorzystywania pomieszczeń w placówkach medycznych oraz urządzeń, które są w nich obsługiwane.